عید سعید فطر

از پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است:

عید فطر,عید سعید فطر,حدیث درباره فضیلت عید فطر

چون شب عید فطر-که شب جوائز نام دارد- فرا رسد، خداوند پاداش عمل‏ کنندگان را بدون حساب و شمارش ببخشد.

و چون صبح روز عید فرا رسد خداوند فرشتگان را به همه ‏ی شهرها بفرستد. پس در زمین فرود آیند و سر کوچه‏ ها و گذرها بایستند و [ با صدایى که آن را همه‏ ی آفریده‏ هاى خدا جز جن و آدمیان می‏شنوند] گویند: اى امّت محمّد! به سوى پروردگار کریم [براى نماز عید] بیرون شوید که او پاداش فراوان دهد و گناهان بزرگ را بیامرزد.

و چون سوى محلّ برگزارى نماز عید روند خدا عزّ و جلّ به فرشتگان فرماید: اى فرشتگان من! مزد کارگر- چون کار خود را انجام دهد- چیست؟ عرضه دارند: معبودا و سیدا! این که مزدش را کامل پرداخت کنی.

خداوند عزّ و جلّ فرماید: شما را گواه مى ‏گیرم که من پاداش روزه‏ ی رمضان و نمازشان را خشنودى و آمرزش خود از ایشان قرار دادم.
و چون سوى محلّ برگزارى نماز عید روند خدا عزّ و جلّ به فرشتگان فرماید: اى فرشتگان من! مزد کارگر- چون کار خود را انجام دهد- چیست؟ عرضه دارند: معبودا و سیدا! این که مزدش را کامل پرداخت کنی

و خداوند [خطاب به بندگان خویش] مى‏ فرماید: اى بندگان من! [هر چه مى‏ خواهید] از من بخواهید که به عزت و جلال خودم سوگند که امروز در این اجتماع خویش، هر چه براى دنیا وآخرت خود بخواهید عطا مى‏ کنم.

و به عزت و جلال خودم سوگند تا وقتی که مرا مراقب خود بدانید[ و از من بترسید] شما را در پناه مى‏ گیرم و نزد کسانى که در دوزخ جاودانند رسوایتان نسازم.باز گردید که آمرزیده شدید همانا مرا خشنود کردید و من از شما خشنود شدم.

در ادامه می‏فرماید: پس فرشتگان به خاطرآنچه-که خداوند در روز عید فطر به این امت ارزانى فرموده است- شاد مى‏شوند و به یکدیگر بشارت داده و تبریک گویند.

(امالی مفید مجلس ۲۷  ص۲۳۲)

عید فطر روز اول ماه شوال  می باشد و روزه آن حرام است.

اعمال واجب و مستحبی در این روز وارد شده است.

عمل واجب این روز پرداخت زکاه فطره می باشد که هر شخص برای خود و تمامی کسانی که نان خور او محسوب می شوند ولو طفل شیرخوار باشد بایستی به ازاء هر نفر یک ساع (۳کیلو گرم) از قوت غالب (گندم،برنج،کشمش،خرماو…) پرداخت نماید. ویا پول آن را به فقیر شرعی بدهد.

فقیر شرعی کسی است که خرج سال خود را کم می آورد یعنی درآمد سال او از مخارج سالش کمتر باشد.

زمان پرداخت زکات فطره

استفتاء از مقام معظم رهبری مدظله العالی

سؤال:زمان کنار گذاشتن فطریه و پرداخت آن چه موقع است؟

جواب:بعد از اثبات حلول ماه شوال فرد می تواند آن را کنار بگذارد. اگر نماز عید فطر می خواند، بنا بر احتیاط واجب باید پیش از نماز زکات فطریه را پرداخت کند یا کنار بگذارد و اگر نماز عید نمی خواند، تا ظهر روز عید فطر مهلت دارد.

اگر قبل از زمان یاد شده بخواهد زکات فطره را پرداخت نماید می تواند بصورت قرض بدهد و بعد از اثبات هلال ماه شوال آن را بعنوان زکات فطره محاسبه نماید.

نکته: سید می تواند زکات خود را به سید و غیر سید بدهد ولی غیر سید نمی تواند زکات فطره خود را به سید بدهد.

مورد مصرف زکات فطره نیازمندان و فقراء هستند ولی از زکات مال می توان در امور عام المنفعه نیز استفاده نمود.

انجمن آتیه در راستای فعالیت های خود از شما مومنین روزه دار دعوت می نماید با پرداخت زکات فطره خود به این انجمن زمینه ایجاد اشتغال خانگی را برای زنان سرپرست خانواده نیازمند فراهم آورده تا گامی در مسیر رفع فقر دائمی این خانواده ها برداشته شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *